رویارویی رئیس و وزیر بر سر کرونا!

رویارویی رئیس و وزیر بر سر کرونا!
فرادید| سیاست نوروزی ستاد ملی کرونا که هفته‌های پایانی اسفندماه منجر به جنجال میان وزارت بهداشت و وزارت میراث فرهنگی و‌گردشگری شد، حالا به رویارویی رئیس دولت و وزیر بهداشت کشیده است. روحانی می‌گوید که مدیریت کرونا باید تک صدا باشد و چند صدایی را باید کنار گذاشت. اما نمکی با انتقاد از این موضع رئیس دولت گفته که تک صدای اشتباه است.

به گزارش فرادید؛ ماجرا از آنجا آغاز شد که وزارت میراث فرهنگی و‌گردشگری اعضای ستاد ملی کرونا را ترغیب کرد تا با سفر‌های نوروزی موافقت کنند. اما این موضوع با واکنش وزارت بهداشت در ستاد مواجه شد. البته در نهایت ستاد ملی کرونا به سفر‌های هوشمند نوروزی رای مثبت داد.

همان زمان نمکی، وزیر بهداشت به کنایه گفته بود که دو نوع رنگ بندی کرونایی را یکی بر اساس وضعیت کنونی و دیگر خطرپذیری ویروس جهش یافته معرفی کردیم. دوستان رنگ بندی شادتر را که قرمز و نارنجی کمتری داشت، پذیرفتند و ما هم برای تک صدایی قبول کردیم.

اما به فاصله دو هفته از مصوبه ستاد ملی کرونا و پایان سفر‌های نوروزی، موج چهارم کرونا همزمان با شیوع گسترده ویروس کرونا در کشور آغاز شد. این مسئله کافی بود تا دعوای پیش از عید دو وزارتخانه بار دیگر آغاز شود.

وزارت بهداشت با  انتقاد از مقصران بروز موج چهارم کرونا، انگشت اتهام را به سمت وزارت گردشگری و برخی دیگر از اعضای ستاد ملی کرونا گرفت.

در این رابطه علاوه بر انتقادات سعید نمکی، ایرج حریرچی معاون کل وزارت بهداشت گفته بود: «برخی در ستاد ملی کرونا مانع شدند تا از فرصت طلایی عید برای خاموش کردن شعله‌های کرونا استفاده کنیم. نمی‌توانم اسامی این افراد را بگویم»

 
البته وزارت گردشگری هم ساکت ننشست و اعلام کرد که موج چهارم کرونا هیچ ارتباطی با سفرهای نوروزی نداشته است. در این باره معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی گفته بود که روند قرمز و نارنجی شدن شهر‌ها زمانی آغاز شد که هنوز سفر‌های نوروزی اتفاق نیفتاده بود. پس چرا ما این روند قرمز شدن وضعیت شهر‌ها را به سفر‌های نوروزی نسبت می‌دهیم؟ آن هم در شرایطی که نوروز امسال فقط یک میلیون نفر به مسافرت رفته اند.
رویارویی رئیس و وزیر بر سر کرونا!

تقابل کرونایی به نمکی و روحانی رسید!

با بالا گرفتن تنش‌ها میان دو وزارتخانه، حسن روحانی در ستاد ملی کرونا با رد تاثیرگذاری سفر‌های نوروزی در قرمز شدن شهر‌ها تمام اعضا را به تک صدایی دعوت کرد. او گفت که «صدای ستاد کرونا باید واحد باشد. همه اعضا باید از تصمیمات ستاد حمایت کنند و هرکسی در تلویزیون یک حرفی نزند تا بهانه به دست ضدانقلاب و ضد ایران ندهیم و کادر درمان را خسته نکنیم و نباید مردم را دچار یأس کنیم.»

پس از این موضع گیری روحانی، انتظار‌ها بر این بود تا جنجال‌ها بر سر مقصر موج چهارم کرونا پایان یابد. اما نه تنها تنش‌ها پایان نیافت بلکه با موضع گیری دوباره وزیر بهداشت تقابل ها بالا هم گرفت.

نمکی با انتقاد از موضع رئیس دولت درباره تک صدایی در ستاد ملی کرونا، گفته که «حرف دو صدایی و یک صدایی را باید لفظ دو صدا و یک صدا را ارزیابی کنیم. در زمینه حرف غیرکارشناسی از محل مورد اعتماد کارشناسی مردم، اگر انتظار تک صدایی داریم، اشتباه است. ما حافظ جان مردم هستیم.»

او همچنین می‌گوید: «اصلا ما بیرون می‌آییم، آن‌ها تصمیم بگیرند و به ما ابلاغ کنند. اینطور نمی‌توان مملکت را اداره کرد. ما در دام یکی از سهمگین‌ترین اپیدمی‌های این مملکت افتادیم.»

البته این پایان ماجرا نبود و روحانی واکنش نمکی را بی پاسخ نگذاشت.

روحانی این بار هم تاثیر سفر‌های نوروزی بر شکل گیری موج چهارم کرونا را رد کرد و تلویحا وزیر بهداشت را متهم به شعارگرایی کرد.

او در این رابطه روز گذشته در ستاد ملی کرونا گفت: «همه کشور‌ها در یک موج بزرگی گرفتار شدند. بعضی فکر می‌کنند، چون عید نوروز بود و عده‌ای مسافرت رفتند، سبب شیوع بیشتر شده درحالی که دنیا و کشور‌هایی هم که عید نوروز نداشتند گرفتار هستند. البته ترددها، دورهمی‌ها، مراعات نکردن همه تاثیرگذار است، اما دنیا با موج جدیدی مواجه شده و همه ما باید به یکدیگر کمک کنیم و الان وقت شعار نیست و الان وقت عمل است.»

 
البته روحانی به دلجویی و تقدیر از کادر درمان هم پرداخته و گفته است: « بخش بهداشت و درمان بار بسیار سنگینی بر دوش دارد و ما قدردان آنها هستیم و این کار عظیم و بزرگ را انجام می‌دهند.»
 

محمود واعظی در برابر سعیدنمکی!

گرچه حسن روحانی واکنش تندی به موضع گیری‌ها اخیر وزیر بهداشت نشان نداد، اما محمود واعظی رئیس دفتر او در گزارشی مفصل که در پایگاه اطلاع رسانی دولت منتشر شده، به انتقاد از سعید نمکی پرداخته است. او گفته که «ما باید در این نوع بحران‌ها آرامش خود را حفظ کنیم و از تناقض‌گویی، اتهام‌افکنی و سیاسی‌کاری و فرافکنی دوری کنیم.»

او همچنین گفته که «مردم شاهد و ناظر رفتار‌های ما هستند و دوگانگی‌ها و ریاکاری‌ها را تشخیص می‌دهند. نباید تصور کنیم که به صرف بیان موضوعات از طرف ما، اقناع عمومی صورت می‌گیرد و انگشت‌های اتهام به سوی دیگران کج می‌شود، این‌طور نیست. به همین دلیل بهتر است همه با جان و دل از قایقی که همگی در آن نشسته‌ایم حفاظت کنیم و در هیچ‌جای آن به بهانه‌های واهی و انگیزه‌های شخصی و سیاسی منفذ ایجاد نکنیم.»

واعظی در ادامه این گزارش می‌گوید: «نباید این‌طور  شود که توفیقات در کرونا متعلق به یک دستگاه  و در زمان خیزش بیماری دستگاه‌های همکار را مقصر قلمداد کنیم. همه با هم در توفیقات و مشکلات شریک هستیم.»

رئیس دفتر روحانی علاوه بر انتقاد از نمکی، ادعا‌های مطرح شده درباره سفر‌های نوروزی و تاثیر آن در بروز موج چهارم کرونا از سوی وزیر بهداشت و مسئولان این وزارتخانه را رد کرده است.

او با اشاره اینکه سفر عامل اصلی شکل‌گیری پیک چهارم نبوده این‌گونه دلیل آورد که «اگر به آمار توجه شود ورودی به بیمارستان‌ها  از روز‌های ابتدایی سال شروع شد که هنوز سفر‌ها شکل نگرفته بود یا اینکه همه کشور قرمز یا نارنجی شد که مقصد سفر نبودند. اثر سفر قاعدتا باید این روز‌ها یا چند روز آینده باشد؛ ولی پیک چهارم از هفته اول فروردین شروع شد.»

واعظی می‌گوید کشور‌های اروپایی و همسایگان ما که عید و سفر نداشتند، آن‌ها چرا افزایش شدید بیماری دارند؛ ضمن اینکه برخی از آن‌ها درصدی از جمعیت کشورشان را نیز واکسن زده بودند. پس عامل اصلی بر خلاف تبلیغات جهت‌دار سفر نیست. ویروس جهش‌یافته، خرید‌های عیدانه و دورهمی‌ها و رعایت کمتر دستور‌العمل‌ها است؛ ولی سفر‌ها می‌تواند یکی از فاکتور‌ها باشد.

با وجود انتقادات واعظی، رئیس دفتر حسن روحانی تاکنون سعید نمکی به این موضع گیری واکنشی نشان نداده است.

 
 

منبع : فرادید